Makularna degeneracija ili degeneracija žute pjege je kronična bolest oka povezana sa starenjem koju obilježava “istrošenost”makule ili žute pjege (“centra” oka) odgovorne za centralnu vidnu oštrinu. Nazivaju je i senilna makularna degeneracija (SMD).
Makularna degeneracija vodeći je uzrok sljepoće populacije starije od 65 g. u razvijenim zemljama. Najčešće ne uzrokuje potpunu sljepoću, ali izaziva pogoršanje kvalitete života zamućivanjem vida i ispadima u centralnom vidu. Dobra centralna vidna oštrina potrebna je za čitanje, vožnju automobila, prepoznavanje lica te za precizan rad.
Makularna degeneracija razvija se postupno i bezbolno. Osoba može zamijetiti slijedeće promjene: potrebu za jačim svjetlom za vrijeme čitanja, teškoće u prilagođavanju u slabo osvjetljenom prostoru, teškoće u raspoznavanju boja ili lica, iskrivljenja oblika te zamućenja centralnog vida. Poteškoće s vidom i kvalitetom života nastaju kada promjene zahvate oba oka.
Razlikuju se dva oblika senilne makularne degeneracije (AMD engl.- age macular degeneration), vlažna i suha makularna degeneracija. Kod suhe degeneracije, koja je ujedno i češći oblik, promjene žute pjege nisu povezane s krvarenjem u tom dijelu oka (pogledaj gornju fotografiju).
Suha makularna degeneracija obično sporo napreduje te su oboljele osobe u mogućnosti živjeti normalnim životom, osobito ako je zahvaćeno samo jedno oko. Suha makularna degeneracija može se razviti u brže napredujući oblik, tzv. vlažnu makularnu degeneraciju.
Terapijske metode SMD su laserska fotokoagulacija i fotodinamička laserska terapija. Suvremene metode liječenja uključuju davanje lijekova direktno u oko, kao što su kortikosteroidi (triamcinolon) i anti-VEGF lijekovi koji sprječavaju prolazak tekućine kroz stijenku krvne žile i proliferaciju krvnih žila (rast novostvorenih krvnih žila).
Lijekovi, nazvani anti-angiogeni ili anti-VEGF (engl. anti-Vascular Endotheilal Growth Factor), mogu uzrokovati regresiju abnormalnih krvnih žila i poboljšati vid kad se ubrizgaju u staklovinu oka. Injekcije obično zahtijevaju nekoliko ponavljanja u razmaku od nekoliko mjeseci. Trenutno se na tržištu nalaze aflibercept (Eylea), ranibizumab (Lucentis), bevacizumab (Avastin) te pegaptanib (Macugen).
Uzimanje visokih doza antioksidansa (luteina) i cinka može usporiti napredovanje bolesti, osobito suhe forme bolesti.